«Казка про двох пальців» має фантастичний сюжет, тому її можна віднести до виду чарівних казок.
Герої казок бувають головні та другорядні; добротворці, злотворці та знедолені.
Головні герої «Казки про двох пальців» - два пальці, які були найменшими дітьми матері-руки. В ті часи рука мала аж сім пальців.
Пальці – юні, запальні, не хотіли слухатися старших братів, бо вже відчували «несусвітню силу, яка ладна змусити обертати назад планети». Такі настрої призвели до сварки - і молоді пальці пішли з дому у пошуках судді, який скаже, хто з них кращий.
На роль судді погодилася королева Гасова Лампа, яка правила в королівстві на краю світу. Але вона це зробила не з добрих помислів, а заради власної вигоди. Взамін на маленьку послугу пальці стали її лицарями і зголосилися боротися з підступними невидимими ворогами.
Два пальці були наділені від природи гострим розумом та почуттям гумору. Тому вони разом розсміялися, вийшовши за межі королівства, адже все в тому місці було чудернацьким. Братів об’єднав дружній сміх – і вони знову стали одним цілим. Невидимі вороги, коли напали зненацька, не змогли завдати шкоди пальцями, і несподівано для всіх програли їм.
Головні герої отримали перемогу без зусиль, але самі стали невидимі, а отже – непокірні, на думку королеви. Насправді вони отримали надзвичайну силу, яку мали невидимі, але вирішили направити її на добро. Тому вони однозначно є героями-добротворцями.
Другорядні герої казки: мати-рука, старші брати, королева, вартові та невидимі воїни.
Мати-рука – молода і сильна, не багато часу приділяла вихованню дітей, бо вважала, що час – найкращий вчитель. Коли виникла сварка між нащадками, вона намагалась їх втихомирити, говорячи, що любить всіх однаково, але пальці не чули її чесних слів. Молодші пальці навіть пішли з дому, щоб довести свою першість, але повернулись на Батьківщину-руку, бо відчули силу в єдності.
Мати-рука належить до героїв-добротворців, тому що вершила великі справи за допомогою пальців.
Старші пальці – дорослі, сміливі, пишалися звитягами. Вони займали кращі місця на руці, і тому вимагали послуху від молодших родичів. Маленьких пальців старші засуджували за сварку, хоча й самі часто змагалися за першість. Незважаючи на гордовитість, старші пальці – добротворці, бо помирилися з братами та робили добрі справи разом.
Королева Гасова Лампа – горда, егоїстична правителька, яка тримала підданих у страху. Вона занурила своє королівство у сутінки, а себе змусила називати Сонцем. Королева погодилася стати суддею для пальців з корисних помислів. А коли вони допомогли їй, то забула про обіцянку. Королева – герой-злотворець.
Вартові – віддані слуги королеви, ніколи не сміялися, бо не дозволено, не мали своєї думки. Злотворцями їх ще важко назвати, тому що вони здатні відчувати співчуття. Вартові також і не добротворці, бо відданість королеві зміцнювала її владу.
Невидимі вороги королеви – воїни, які мали надзвичайну силу. Можливо, раніше вони були вільні нескорені лицарі, але їх поглинула лють і гордість. Тому вони злотворці, яких перемогли головні герої, як це часто буває в чарівних казках.