Аналіз «Казки про двох пальців» Емми Андієвської

Головна / Укр. літ-ра / Аналіз «Казки про двох пальців» Емми Андієвської



Автор: Емма Андрієвська, сучасна письменниця української діаспори.

Час публікації: 1974 рік.

Жанр: казка.

Тема: неймовірні пригоди двох маленьких пальців, що намагалися дізнатися, хто з них кращий.

Ідея: засудження суперечок, змагань за першість в родині, країні; уславлення взаєморозуміння, братерської любові; ствердження того, що гумор – це сильна зброя.

Проблематика: батьки і діти; єдність і боротьба; зарозумілість і гумор; добро і зло; слабкість і сила.

Головні герої: два маленькі пальці, які жили разом з братами на матері-руці. Вони були наймолодші, тому займали останні місця. Звідти пальці погано бачили, що коїться на Батьківщині. Старші брати робили Великі справи, і менші теж так хотіли, але не мали змоги. Хоча пальці були маленькі, але вважали себе сильними та гідними поваги, як і багато хто в юності. Вони вирішили взнати, хто з них кращий, і задля цього вирушили у світ.

Другорядні герої: мати-рука (любляча, терпляча, але не багато часу приділяла вихованню дітей); старші пальці (пишалися своїми звитягами, вимагали послуху від молодших братів); вартові королівства (суворі, не знали, що таке сміх, покірні слуги королеви, але відчули співчуття до пальців, коли відправляли їх до невидимих ворогів); королева Гасова Лампа (самозакохана правителька, яка змушувала всіх називати себе Сонцем, використала пальців у війні проти володаря Вогненної Свічки); невидимі воїни (надзвичайно сильні, завдяки невидимості могли з’явитися будь-де і будь-коли і їх ніхто не міг перемогти).

Сюжет:

1. Експозиція. Це були давні часи, коли у Всесвіті панували сім планет, людина була наділена семи долями, а рука мала сім пальців. Мати-рука не приділяла багато уваги вихованню дітей, бо вважала, що все одно вони стануть такими, якими судилося.

2. Зав’язка. Наймолодші пальці вирішили дізнатися, хто з них кращий, а значить і гідний першого місця на руці. Родичі не змогли їх розсудити, тому брати пішли у світ шукати стороннього суддю.

3. Розвиток дії. Походивши по світу на самоті, головні герої зустрілися біля незвичного королівства на самому кінці світу. Вартові відвели їх до правительки Гасової Лампи. Пальці звернулися до неї з проханням розсудити, хто з них кращий. Королева погодилася, але в обмін на те, що брати стануть її лицарями та допоможуть подолати воїнів володаря Вогненної Свічки. Вороги були не прості, їх підступність полягала в невидимості. Та пальці все одно погодилися на умови. Покинувши королівство, пальці нарешті відчули себе вільно і почали сміятися з того, що вони почули і побачили в цьому дивному місці.

4. Кульмінація. Поки брати були об’єднані дружнім сміхом, на них напали невидимі воїни. Вони намагалися завдати їм підступних ударів, але нічого не виходило. Вороги лютували, а маленькі пальці навіть не помічали їх, бо були об’єднані сміхом, а невидимі воїни – розрізнені люттю. Головні герої перемогли без жодних зусиль, але самі стали невидимими.

5. Розв’язка. Королева прогнала пальців, не виконавши обіцянки, пояснивши це тим, що вони тепер невидимі, а значить не покірні правителям. Герої не розгнівалися, бо вже і так знайшли відповідь на своє питання. Вони повернулися додому і стали непомітно жити на краю руки і так само непомітно допомагали їй вершити важливі справи.

Сподобався шкільний твір? А ось ще:

  • Сюжет «Казки про двох пальців» Емми Андієвської
  • Дійові особи «Казки про двох пальців» Емми Андієвської
  • Казкові герої у «Казці про двох пальців» Емми Андієвської
  • Які проблеми порушує Емма Андієвська у «Казці про двох пальців»?
  • Це цікаво: