Образ Савка у трагікомедії Карпенко-Карого «Сто тисяч»

Головна / Твори з української літератури / Карпенко-Карий І. / Образ Савка у трагікомедії Карпенко-Карого «Сто тисяч»


Комедія «Сто тисяч» І. Карпенка-Карого висміює жадібність хазяїв, для яких основною метою життя стає саме багатство, люди готові на все заради збагачення, для отримання максимальних прибутків, основною є тема зображення життя селянства в пореформені часи, описує суспільні явища 80-90 роках 19 століття. Автор описує події водночас в комічному і трагічному ракурсі.

Образ Савки «Сто тисяч» є промовистим образом людини, яка змучена бідністю, і не може віддати борги чесним способом. Він намагається заробити якомога більше грошей, проте у нього не дуже це виходить. Він настільки зневірився у власному житті, що готовий уже віддати душу дияволу. Одного разу він навіть виходить на роздоріжжя, щоб покликати Гната Безп’ятого. Савка спілкується з Калиткою, який є його повною протилежністю. Один із них скористався можливістю та збагатився, а інший – не зміг скористатися ситуацією, яка склалася наприкінці 19 столітті.

Коли одного разу Савка приходить в будинок Герасима, щоб позичити гроші, той віддає йому кошти, але під дуже високий процент, а ще вимагає, щоб той зробив запродажній запис на волів. Герасим прагне отримати максимальну вигоду від такої усної домовленості, про дружбу та довіру взагалі не варто говорити. Жолудь, наприклад, уже скористався такою можливістю, і це було успішно.

Після отримання грошей Савка та Калитка не можуть їх розділити між собою, вони готові повбивати одне одного. Невдала афера завершується підробними купюрами, коли справу провалено, Герасим хоче накласти на себе руки, а Савка кається, його покаяння справді йде від душі, він виступає як справжній християнин. Калитка говорить, що не варто журитися, адже гроші – це не вічна цінність, а все матеріальна минуще. Савка виступає в такому ракурсі більш людяною та щирою людиною, ніж його побратим.

У творі зображується патологічна зажерливість багатія Герасима Калитки, який добре розуміє, що багатство створюється працею наймитів, їх нещадною експлуатацією, він зовсім засліплений жадобою до грошей, автор викриває досвідчених шахраїв-фальшивомонетчиків. Образи Калитки і Савки комічний, і трагічний водночас. Варто сказати, що в трагікомедії дуже багато цікавих та колоритних персонажів, які є характеристикою епохи. Зокрема, образи Савки і Калитки мають між собою багато спільного, але й відмінного, зокрема спільністю та відмінністю своїх поглядів.

Сподобався шкільний твір? А ось ще:

  • Образ Параски у трагікомедії Карпенко-Карого «Сто тисяч»
  • Образ Романа у трагікомедії Карпенко-Карого «Сто тисяч»
  • Образ Мотрі у трагікомедії Карпенко-Карого «Сто тисяч»
  • Образ Бонавентури у трагікомедії Карпенко-Карого «Сто тисяч»

  • загрузка...

    Це цікаво:


    загрузка...