Образ Романа у трагікомедії Карпенко-Карого «Сто тисяч»

Головна / Твори з української літератури / Карпенко-Карий І. / Образ Романа у трагікомедії Карпенко-Карого «Сто тисяч»


У трагікомедії «Сто тисяч» автор показує основні принципи людей, які прагнуть до збагачення за будь-яку ціну, він показує моральне звиродніння, але разом з тим дає надію на світле майбутнє, здебільшого його уособлює молодь, зокрема син Герасима Роман. Автор висміює хазяїнів, а збагачення стає метою всього життя. Такі люди можуть навіть постановити на кон щастя власних дітей, але здобути майно, визнання впливових людей будь-якою ціною. У творі різко засуджується образ Герасима Калитки: хижацтво, жорстокість, ненаситна жадоба до наживи, духовна обмеженість, а також згубного впливу грошей.

Він зовсім не схожий на батька ні помислами, ні діями, діяльний та активний він прагне постійно бути в курсі подій. Це молодий та вродливий парубок, який виступає проти Герасима. Автор наділяє його найкращими рисами: добротою, розумом, привітністю, проте все-таки діяльність батька впливає на його життя. Тому Роман дає згоду на пошук скарбів із Бонавентурою, хоча говорить про нього з певною іронічністю: вважає копача дурним і розумним одночасно, бо він уже тридцять років шукає скарб і не може його знайти. Роман справедливий, він не любить брехати та шукати “халяву”, на відміну від інших персонажів твору.

Він поважає своїх батьків, з любов’ю та повагою ставиться до них, проте не дозволяє себе ображати, активно відстоює свої думки. Роман кохає наймичку Мотрю простим та щирим коханням, проте батьки хочуть, щоб він одружився з Пузирівною, в якої є багатства. Герасим вважає, що таким чином може наблизитися. Із іронією описує автор ставлення до кохання до Мотрі та сватання до Пузирівни: обіцянка – цяцянка, а дурневі радість, подаються дотепи та жарти. Роман не хоче розмінювати щирі справжні почуття на фальшиві заради вигідного становища, щоб догодити батькові та стати багатим. Він байдужий до грошей, справу робить не заради збагачення, а задля власного задоволення.

Отже, окрім основної лінії у творі є також другорядні: кохання сина Калитки Романа з наймичкою Мотрею, а також лінія копача-мрійника, який все життя прагне знайти закопаний скарб. Усі вони переплітаються між собою, усі персонажі взаємодіють між собою, кожен із них уособлює певну рису тогочасного суспільства. Головне – жити для себе і не нехтувати своїми почуттями, відстоювати власні інтереси завжди і все робити тільки для щастя. Трагікомедія дуже актуальна і на сьогодні.

Сподобався шкільний твір? А ось ще:

  • Образ Параски у трагікомедії Карпенко-Карого «Сто тисяч»
  • Образ Савка у трагікомедії Карпенко-Карого «Сто тисяч»
  • Образ Мотрі у трагікомедії Карпенко-Карого «Сто тисяч»
  • Образ Бонавентури у трагікомедії Карпенко-Карого «Сто тисяч»

  • загрузка...

    Це цікаво:


    загрузка...