«Три брати — Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь» скорочено - літописні оповіді

Головна / Стислі перекази / Літописи / «Три брати — Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь»


Поляни жили родами й мали свою землю. Було там три брати й одна сестра Либідь. Кий сидів на горі, де тепер Боричів узвіз, Щек володарював на горі, яка зветься нині Шєкавицею. А Хорив був на третій горі, котра від нього називалася Хоревицею. І збудували вони місто в ім'я старшого брата, і нарекли його Київ. Навкруги міста був великий ліс, у якому водилося багато звірів. «І були мужі мудрі й тямущі», називалися полянами.

Дехто говорить, що Кий був перевізником через Дніпро, тому й говорили: «На перевіз на Київ». Але простий перевізник не ходив би до Царгорода. Кий князював у своєму роду й ходив до грецького царя, який зустрічав його з великими почестями.

Коли повертався Кий, то прийшов на Дунай і поставив там невеликий городок — Києвець. Хотів там осісти, але навколишні племена не дали. Повернувся Кий до свого міста, жив там і помер, як і інші його брати та сестра. Після смерті братів став їхній рід князювати у полян, а в древлян, дреговичів, словен, половців та інших племен були свої князі. Руською говорили поляни, древляни, новгородці, полочани, дреговичі, сіверяни, бужани, які потім стали зватися волинянами. Інші ж народи, які платять данину Русі — чудь, меря, весь, мурома, черемиси, мордва, перм, печора, ям, литва, коре — говорять своїми мовами й живуть у краях північних.

Коментар:

Літописна оповідь подає легенду про заснування Києва братами Києм, Щеком та Хоривом і їхньою сестрою Либідь. Автор заперечує проти версії, що назва Київ пішла від перевізника Кия. Як доказ, наводить те, що Кий ходив до грецького царя, і той приймав його з почестями, як знатну людину. Літопис фіксує і те, що племена на Русі говорили однією мовою, а північні племена, які платили їм данину — кожне своєю.

Пропонуємо інші літописні оповіді:

  • «Святослав укладає мир з греками і повертається до Києва. Смерть Святослава»
  • «Володимир вибирає віру»
  • «Розгром Ярославом печенігів. Початок великого будівництва в Києві. Похвала книгам»

  • загрузка...

    Це цікаво:


    загрузка...