Хажацька натура Герасима Калитки (за п`єсою І. Карпенка-Карого «Сто тисяч»)

Головна / Твори з української літератури / Карпенко-Карий І. / Хажацька натура Герасима Калитки (за п`єсою І. Карпенка-Карого «Сто тисяч»)


Герасим Калитка — сільський багатій, у якого є двісті десятий землі. Та це його не задовольняє, він прагне збільшити свої володіння. Про свою мрію він говорить: «Ох, земелько... Лк радісно тебе загрібати докупи, в одні руки... Приобрітав би тебе без ліку...» Власницькі прагнення цього черствого і занопадливого «стяжателя» сягають далеко. Він упевнений, що настане день і він скупить усю землю навкруги. Жадоба збагачення — єдина пристрасть Калитки. Вона повністю ним заволоділа. Навіть уві сні глитай марить: «Кругом, кругом усе моє».

Калитка — трудолюбива людина. Він не доспить, не доїсть і не прогуляє, але і своїм рідним та наймитам не дає перепочинку. Бо праця, він вважає, — то гроші, багатство. Він часто дорікає наймитам, що вони мало роблять, але багато їдять: «Настане день, то роботи не бачиш, а тільки чуєш, як губами плямкають». Власницькі інтереси навіть родинні та батьківські почуття притупили.

В одруженні сина шукає вигоду, бо хоче невістку і з приданим, і з грішми. А віддавши дочку заміж, Герасим Калитка відмовився дати за нею посаг. І хоча він і постраждав, навіть два зуби втратив, був задоволений, бо п'ять тисяч зосталися у нього.

Калитка заздрить іншим і докладає зусиль, щоб досягнути ще більшого багатства. Тому і вирішив придбати фальшиві гроші. При цьому він пробує обдурити досвідченого шахрая, заплативши замість п'яти тільки три тисячі карбованців. Але сам потрапив у пастку, і це доводить його до самогубства: «Краще смерть, ніж така потеря!»

Отже, І. Карпенко-Карий у п'єсі «Сто тисяч» показав хижака-«стяжателя», розкрив риси його характеру, примусив замислитися над такою вічною проблемою, як людське щастя і багатство.

Сподобався шкільний твір? А ось ще:

  • Іван Карпенко-Карий - найвидатніший драматург XIX століття
  • Суперечливість позиції та моральна невизначеність – причина трагедії самотньої непересічної особистості («Сава Чалий» Карпенка-Карого)
  • Чого навчає наших сучасників комедія Карпенка-Карого «Хазяїн»?
  • Комедія І. Карпенка-Карого «Хазяїн» - видатне досягнення української драматургії XIX століття
  • Чи є сила, що протистоїть пузирям? (за комедією І. Карпенка-Карого «Хазяїн»)
  • Новаторство І. Карпенка-Карого - драматурга

  • Це цікаво: