Характерні риси байронічного героя (за творчістю Дж. Байрона)

Головна / Твори з зарубіжної літератури / Байрон Дж. / Характерні риси байронічного героя (за творчістю Дж. Байрона)


Ім’я Байрона асоціюється з романтичним поглядом на світ. В творах автора зародився особливий герой – розумний, самотній, розчарований романтик. Вперше такий образ з’явився на сторінках поеми «Паломництво Чайльд-Гарольда» і відразу сподобався читачам.

Пізніше герої з подібними рисами стали з’являтися в творчості інших письменників. Так виник байронічний тип героя.

Байронічний герой – це літературний образ, «батьком» якого є Дж. Байрон. В основному це самотня молода людина, часто з таємничим минулим. Герой зневажливо ставиться до суспільства, в якому відчуває себе чужим. Він страждає від нереалізованих романтичних ілюзій, вважає, що заслуговує на кращу долю. Така людина має сильний характер, бунтівну вдачу. Класичний байронічний герой – розчарований романтик, мандрівник та вигнанець. Він здатен на сильні почуття, хоча часто ховає їх за іронією. Герой не хоче миритися з умовностями суспільства, ставить себе вище за будь-які закони. Впевненість у своїй правоті призводить до егоцентризму.

Джордж Байрон створює цілу галерею таких героїв – Чайльд-Гарольд, Мазепа, Прометей і т. д. Послідовники творчості Байрона також створювали подібні образи.

Отже, до характерних рис байронічного героя можна віднести:

- Високий рівень інтелекту. Герой легко пристосовується до нових обставин, проявляє кмітливість заради власної вигоди.

- Цинізм та зарозумілість. Це проявляється у відношенні до людей чи подій. Герой вважає себе вищим за інших. Навіть відношення до влади є зневажливим. Через що така людина часто стає вигнанцем.

- Егоцентризм. Герой перестає відчувати докори сумління, вважає себе завжди правим.

- Прямолінійність. Людина безкомпромісна, не визнає лицемірства.

- Меланхолія. Байронічний герой дуже рано «переситився життям». Він шукає в житті справжнього діла, але не знаходить. Його охоплює сильна нудьга і самотність.

- Приємна зовнішність, стиль, такт. Така людина завжди намагається бути взірцем стилю. Одна з причин – потреба в постійному завоюванні жінок.

- Таємничість. Та риса, яка особливо приваблює жінок, а також провокує до різних проблемних ситуацій.

Англійський автор Дж. Байрон дав світові героя, який став художнім втіленням духу епохи романтизму. Для нього характерні: розчарованість у житті, протест проти умовностей, нудьга, пошуки шляху, розчарування в ідеалах та меланхолія.

Сам поет з часом зумів подолати в собі такі песимістичні настрої, віднайшов шлях до самого себе та світу. «Я у собі не замикаюсь»,— пише Байрон. Будь-яка людина здатна стати творцем світової історії, якщо подолає в собі лінь, егоїзм та душевну пустоту.

Сподобався шкільний твір? А ось ще:

  • Провідні мотиви творчості Дж. Байрона
  • Історична основа та романтичний міф у поемі Дж. Байрона «Мазепа»

  • Це цікаво: