Оспівування визвольної боротьби у поемі Дж. Байрона «Паломництво Чайльд Гарольда»

Головна / Твори з зарубіжної літератури / Байрон Дж. / Оспівування визвольної боротьби у поемі Дж. Байрона «Паломництво Чайльд Гарольда»


Романтична поема «Паломництво Чайльд Гарольда» — один з найкращих здобутків лірико-романтичного напряму в літературі.

В основі поеми лежить ліричний щоденник самого поета. Образ героя, якого Байрон спочатку хотів назвати Бюрюном (середньовічна форма прізвища Байронів), відбивав майже везамасковані автобіографічні риси.

Чайльд Гарольд відчуває велике розчарування в навколишньому, безпросвітний сум, утому й пересиченість. Конфлікт його з усім існуючим непримиренний, але він не втручається в хід подій, усвідомлює себе жертвою долі.

У песимізмі та розчаруванні Гарольда знайшли відображення настрої буржуазно-демократичної інтелігенції Західної Європи після поразки французької революції 1789—1794 рр. Це розчарування було зумовлене не тільки політичною реакцією. Значною мірою воно було наслідком втрати віри у можливість перемоги царства розуму, про яке писали і яке провіщали просвітники.

З розвитком поеми ідейний акцент переміщується з образу Гарольда на зображення народів Південно-Західної Європи. Справжнім героєм поеми виступає народ Іспанії, який страждає і бореться, а також поневолений народ Греції. Байрон малює драматичні строфи про вторгнення до Іспанії військ Наполеона і героїчну боротьбу іспанського народу проти іноземних загарбників. Автор показує підлість іспанської аристократії, яка або стоїть осторонь боротьби, або зраджує інтереси свого народу.

З розвитком поеми ідея свободи стає провідною. З'являється надія на світле майбутнє. У мову героя поет також вкладає власні думки про боротьбу, які надають поемі нової інтонації — надії і бадьорості. Навіть велична краса природи протистоїть потворності й убозтву сучасного суспільного життя. Поет пише:

О, господи, какой здесь рай кругом!
Как небо одарило край счастливьійі..
Лишь человек рукою нечестивой
Рад портить все...

Сподобався шкільний твір? А ось ще:

  • Образ автора в романтичній поемі Джорджа Байрона «Паломництво Чайльд Гарольда»
  • Ліричний герой Дж. Байрона (за поемою «Паломництво Чайльд Гарольда» та поезією «Душа моя похмура»)
  • Характерні риси байронічного героя (за творчістю Дж. Байрона)

  • Це цікаво: