Характерні риси «магічного реалізму» в оповіданні Г. Маркеса «Стариган з крилами»

Головна / Твори з зарубіжної літератури / Маркес Г. / Характерні риси «магічного реалізму» в оповіданні Г. Маркеса «Стариган з крилами»


«Магічний реалізм» полягає в органічному поєднанні реалістичних та фантастичних рис, побутового та міфологічного погляду на життя. В літературі цього напрямку нероздільно існують уявне та дійсне. В кожному творі прихована таємниця.

Латиноамериканська література є провідною в написанні творів у стилі «магічного реалізму». А найбільш відомий автор – Гарсіа Маркес

Набув світової популярності «магічний реалізм» завдяки роману Маркеса «Сто років самотності». Хоча оповідання цього ж автора «Стариган з крилами» також має характерні риси «магічного реалізму». В творі розповідається про дивного старого, що одного дня з’являється на подвір’ї звичайної родини Пелайо. Перед цим йшов довготривалий дощ, внаслідок якого до будинків стали сповзатися краби. Це з одного боку реалістичне природне явище. Але сильний дощ має і символічну складову – потреба в очищенні від гріхів.

Дії оповідання відбуваються в звичайному селищі, де живуть типові люди. Їх образи прописані цілком реалістично з безліччю побутових деталей.

Фантастичним елементом в творі є поява в селищі дивного старого. Адже ніхто не знав, звідкіля він взявся і чому на спині має крила. Обізнана сусідка заявляє, що він ангел. Це пояснює наявність у старого крил. Проте з іншої сторони цей чоловік описується дуже реалістично. Він має скоріше образ старого жебрака, аніж ангела. Вирізняли його тільки крила та незрозуміла нікому мова.

Люди спочатку проявлять велику цікавість до неземної істоти. Одні хочуть за допомогою чарівного старого вилікувати свої хвороби, інші перевіряють його, прагнучи довести, що він звичайна людина. Прагнення людей цілком прагматичні, а отже реалістичні. Старий з крилами – уособлення дива. Але жоден так і не оцінив його. Саме тому старий в кінці оповідання відлітає з селища, адже він тут нікому не потрібен.

Фантастичною є також історія про дівчину-павука. Вона приїхала до селища разом з мандрівним цирком. Її поява зацікавила людей на стільки, що вони забули про янгола. Адже дівчина радо йшла на спілкування та й ціна за її виступ була меншою ніж за можливість поглянути на старого. Те, що люди так швидко забули про янгола, свідчить про їх моральну деградацію.

Сюжет про перетворення людей на інших істот має міфологічні витоки. Отже, до реалістичних та релігійних мотивів в творі приєднується міфологічний.

Як бачимо, в оповіданні «Стариган з крилами» органічно поєднані реальність та фантастика, звичайний, релігійний та міфологічний світогляди. Таким чином твір є яскравим прикладом «магічного реалізму».

Сподобався шкільний твір? А ось ще:

  • Основні мотиви роману Г. Маркеса «Сто років самотності»
  • Можливо, янголи поряд...(за оповіданням Г. Маркеса «Стариган з крилами»)
  • Родина, народ, людство у творі Г. Маркеса «Сто років самотності»
  • Символічний сенс зустрічі людей із янголом (за оповіданням Г. Маркеса «Стариган з крилами»)

  • Це цікаво: