Згубний вплив грошей (за трагікомедією Карпенко-Карого «Сто тисяч»)

Головна / Твори з української літератури / Карпенко-Карий І. / Згубний вплив грошей (за трагікомедією Карпенко-Карого «Сто тисяч»)


Усі люди прагнуть жити достойно, мати хороші статки, для деяких людей гроші просто виступають засобом до збагачення, а для інших здобуття грошей та багатство є основною метою існування, вони готові накопичувати їх все життя і ні в що не вкладати. Збагачення заради збагачення – така їхня основна чітко сформульована позиція, про це саме і йдеться в трагікомедії Карпенка-Карого.

П’єса «Сто тисяч» написана в 1890 році. Автор змальовує зажерливість сільських заможних хазяїнів, що було пов’язано з соціальними змінами в Україні в 80-90 роках минулого століття. Автор був талановитим сатириком, тому майстерно показує моральне звиродніння людини в умовах масового збагачення, його персонажами стають люди, які в погоні за матеріальними цінностями втрачають все людське.

Любов до грошей об’єднує Герасима Калитку та Cавку, сільський багатій прагне заробити більше грошей, він жорстоко поводиться з наймитами, йому шкода навіть шматка хліба, з кожним днем він втрачає будь-які ознаки нормальної людини. Сімейні стосунки його взагалі не цікавлять, особисте життя сина потрібне йому також задля реалізації своїх підступних та хитрих планів. Одруження з Пузирівною має стати основним джерелом збагаченням надалі.

Головний персонаж твору прагне отримати гроші будь-якими способами, навіть намагається прикритися Богом та релігійними лжефразами, він навіть не задумується над тим, які наслідки це матиме надалі. Поведінка Калитки деспотична, він виглядає “хворою” людиною, яка засліплена своїми ідеями та пориваннями до збагачення.

Кум Савка вважає, що без душі легше, ніж без грошей, і тому прагне віддати душу дияволу з метою розбагатіти. Він змучений бідністю селянин, який постійно живе в боргах, він не знає, яким шляхом піти, тому для нього єдиний метод – швидке збагачення. Тому вони й розпочинають аферу з фальшивими грошима, це було дуже частотним явищем наприкінці 20 століття, тому описані події є реальними.

У фіналі твору стирається грань між комічним та трагічним, Савка кається, усвідомлює свою дурість, а Герасим у відчаї прагне накласти на себе руки. Калитка готовий заподіяти собі смерть, бо не бачить майбутнього. Він забуває про свою родину, своє майно, ми бачимо повне моральне звиродніння.

Бонавентура також прагне до збагачення, цілі дні він проводить в пошуках скарбів, його мрії та сподівання не увінчуються успіхом. Невідомий прагне до збагачення, проте він діє більш продумано, він виявляється хитрішим шахраєм.

Карпенко-Карий показує у своїй комедії згубний вплив на особистість людини. Він висміює та засуджує негативні прояви суспільного життя, автор показує те, на що готові люди заради збагачення, на які злочини вони готові піти, щоб отримати вигоду від справи. Показуючи характери в конкретних життєвих ситуаціях, автор прагне насамперед змалювати сам факт морального звиродніння, те, що гроші не можуть принести справжнього щастя. Тільки справжні щирі почуття варто цінувати в нашому житті, ця думка актуальна і для сучасного читача.

Сподобався шкільний твір? А ось ще:

  • Аналіз трагікомедії Карпенко-Карого «Сто тисяч»
  • Проблематика трагікомедії Карпенко-Карого «Сто тисяч»
  • Трагічне і комічне у трагікомедії Карпенко-Карого «Сто тисяч»
  • Історія створеняя трагікомедії Карпенко-Карого «Сто тисяч»

  • Це цікаво: