загрузка...

Які слова сказав би Мойсей сьогоднішнім українцям? (за поемою І. Франка «Мойсей»)

Головна / Твори з української літератури / Франко І. / Які слова сказав би Мойсей сьогоднішнім українцям? (за поемою І. Франка «Мойсей»)


Поема «Мойсей» – твір, в якому філософія тісно переплітається з національним. Написана вона в 1905 році в розпал національно-визвольних змагань. Не дивно, що Франко вибирає саме таку тему. Автор використовує певну алегоричність, оскільки під ізраїльським народом насправді зображує українську націю на шляху до незалежності.

Становлення української держави відбувалося протягом цілих тисячоліть, на відміну від сорокалітньої історії блукання євреїв в пустелі. Франко ставить питання про те, яким має бути вождь народу. Автор акцентує увагу, що мало бути хорошим проводирем, багато важить твердість віри в свої переконання, відданість справі до останнього.

Мойсей – пророк не признаний своїм народом. На жаль, він не зміг довести свій народ до омріяної мети, сподівання на досягнення землі обітованої не справдилися. Народ не зміг підтримати свого вождя, тому він іде з табору. Внутрішні сумніви, душевні терзання, - все це стало на перешкоді. На жаль, Мойсеєві не вдалося здобути всенародне визнання, ця слава дістається цілеспрямованому та мудрому Єгошуа.

Що б сказав Мойсей українському народові? Пророк би, мабуть, наголосив на тому, що ніколи не варто здаватися, відступати від своєї мети. Ні авірони, ні датани, ні азазелі не можуть завадити поставленій перед собою меті. Важливо бути відданим своїй справі, незважаючи на перешкоди: великі чи маленькі. Мойсей би, мабуть, навів би власний приклад, розповів би свою історію, щоб кожен послухав і зробив свої висновки щодо цього.

Історія Мойсея навчає нас бути дуже обачними до чужих думок, не бути довірливими. Справжній лідер ніколи не слухає інших, має чіткі переконання, він бачить перед собою мету, і не важливо, якими засобами і який довго треба буде її досягати. Автор акцентує увагу ще й на тому, що навіть тоді, коли розумієш, що твоїх сил недостатньо для реалізації мети, не варто зневірюватися в собі. Це найгірше, що можна зробити в такій ситуації. Тільки той вождь, який вірить перш за все в себе, зможе вибороти щастя для свого народу будь-якою ціною.

Франко говорить українцям про те, що вони мають великий потенціал, великі духовні сили для досягнення своєї мети, проте необхідний пророк, який зможе допомогти реалізувати цю ціль, спрямую всенародні сили на досягнення запланованого. Тільки мудрий і сміливий, рішучий і вірний своєму ділу зможе зробити це.

Завдяки алегоричності тексту Франко зміг реалізувати основне завдання – закликати український народ на початку 20 століття боротися за свою незалежність. У той час про це не можна було заявити прямо, варто було шукати інших засобів та способів. І авторові вдалося пробудити дух українства. На сьогодні проблема національного визволення також важлива, проте розглядати її треба уже під іншим кутом. Україна досі перебуває на стадії становлення та кожного року має виборювати певні права та свободи. Нам і сьогодні потрібен мудрий і відданий справі керівник, який зможе реалізувати основні завдання, які стоять перед українською державою.

Сподобався шкільний твір? А ось ще:

  • Біблійна основа поеми І. Франка «Мойсей»
  • Аналіз монологу Мойсея й Азазеля (за поемою І. Франка «Мойсей»)
  • Композиційне й ідейне значення прологу до поеми І. Франка «Мойсей»
  • Крилаті вісловлювання в поемі І. Франка «Мойсей»

  • загрузка...

    Це цікаво: