загрузка...

Образ Мойсея в поемі І. Франка «Мойсей»

Головна / Твори з української літератури / Франко І. / Образ Мойсея в поемі І. Франка «Мойсей»


Поема Франка «Мойсей» є вершиною творчості поета, має філософське спрямування, в центрі – проблема вождя і народу. В основі твору лежить оповідання про Мойсея, який є центральним персонажем і глибоко трагічної особистістю. Сорок років блукання в пустелі таки увінчалися успіхом, проте Мойсеєві так і не вдалося відчути радість за перемогу і досягнення своїм народом мети.

Поема не тільки філософська, вона ще й глибоко національна. Єврейський народ – це ті самі українці, переслідувані віками, які прагнуть досягти незалежності. Вони впевнено долають перешкоди на шляху до заповітної мрії, але час від часу наступає відчай, який не дає рухатися вперед. Саме тому такому народові потрібен мужній і войовничий народний провідник.

Перенісши біблійний сюжет на український ґрунт, Франко створив багатопроблемний твір. Порушено важливі національні проблеми: любов до свого народу та своєї землі, бажання віднайти себе, свою ідентичність, перебувати в своїх територіальних межах.

Зовнішність Мойсея подається коротко, переважно в лаконічних влучних порівняннях. Акцентується увага на деталях, повного портрета Мойсея в тексті немає. Образ персонажа вимальовується здебільшого через мовлення, його монологічні партії. Важливими є характеристики, які дають Мойсеєві інші персонажі твору.

Мойсей щиро відданий власній ідеї, наполегливо досягає своєї мети. Звучать заклики до боротьби, які посилає пророк. У нього в серці є велика віра у свій народ, у його духовні сили. Мойсей вірить у світле майбутнє євреїв

Він незламний, сміливий, не боїться лжепророків Авірона і Датана, але його починають мучити сумніви про те, чи варто продовжувати розпочату справу, чи дійсно це потрібно народу.

Пророк засуджує тих, хто стає прихильником рабської покори, але сам не витримує тиску збоку народу, і після масового бунту він йде з табору. Мойсей помирає на горі, ця смерть неминуча, а доля пророка трагічна, адже йому так і не вдалося розділити радість від отримання своїм народом свободи. З’являється новий провідник Єгошуа, який продовжує справу, розпочату Мойсеєм. Біблійна історія набуває і національного значення: кожному народові потрібен свій пророк, незалежний, всесильний і непереможний.

Проблематика твору актуальна і на сьогодні, всі розуміють, наскільки це важливо для нас зараз – бути самостійними, бути вільними, бути незалежними. Твір навчає нас впевнено йти до своєї мети, ніколи не здаватися, вірити в свої сили.

Сподобався шкільний твір? А ось ще:

  • Образ Єгошуа в поемі І. Франка «Мойсей»
  • Образ Авірона в поемі І. Франка «Мойсей»
  • Образ Датана в поемі І. Франка «Мойсей»
  • Порівняльна характеристика Мойсей біблійного, Мойсея у поемі та І. Франка (за поемою І. Франка «Мойсей»)


  • Це цікаво: