загрузка...

Образ Єгошуа в поемі І. Франка «Мойсей»

Головна / Твори з української літератури / Франко І. / Образ Єгошуа в поемі І. Франка «Мойсей»


Поема Івана Франка «Мойсей» написана в часи національно-революційних змагань 1905 року. Твір має глибоку філософію, в ньому йдеться про український народ, тому поема має глибокий національний підтекст. У центрі – проблема вождя і народу. Твір написаний на основі біблійного сюжету після перебування в Італії в 1904 році.

Одним із яскравих образів поеми – Єгошуа, який з’являється вкінці твору. Мойсей не зміг довести справу до кінця, покинув свій народ під натиском лжепророків. Він має покинути табір, його життєвий шлях закінчується трагічно – смертю. Основна його помилка в тому, що Мойсей за лічені дні до здійснення своєї мрії зневірюється в своїх ідеалах. На це його провокують демон пустелі Азазель, лжепророки Авірон і Датан, думка яких суперечить інтересам народу. Але така перевірка була потрібна для того, щоб Єгові було зрозуміло, чи має право Мойсей на досягнення такої мети.

«Князь конюхів» Єгошуа – новий провідник єврейського народу, який надихає народ на боротьбу за незалежність. Неодноразово повторюється рефрен: «До походу! До бою!». Люди ніби німі, але голос Єгошуа кличе їх до нового майбутнього, тому вони йдуть за новим провідником. Останні строфи поеми набувають особливого пафосного звучання.

Це дуже енергійний ватажок, який є вихідцем з народу. Це боротьба за нове життя, за новий світ. Він висловлює справжні прагнення народу, його революційні настрої. Підтверджується думка: тільки той, хто виступає за народні ідеали, може стати справжнім пророком.

Поема закінчується перемогою єврейського народу, який дістається землі обітованої, за яку сорок років боровся Мойсей. На жаль, він не знайшов у собі твердості, аби закінчити цю боротьбу, тому її продовжує Єгошуа. Він став справжнім проводирем, провідником, який готовий іти до мети, незважаючи ні на що. Мойсей виступає роздвоєною особистістю, якій так і не вдалося подолати свої сумніви. Ідейне спрямування поеми: варто вірити у свій народ, його потенціал та бути впевненим у досягненні заповітної мети тільки тоді можна досягти справжнього щастя.

Франко проектує біблійну історію на історію життя українського народу, вказуючи на те, що національно-визвольний рух увінчається успіхом. Таким чином, поема «Мойсей» актуальна для нас і сьогодні, учить нас боротися за народну справу. Прагнення до свободи - важливий чинник для формування успішної і справедливої нації.

Сподобався шкільний твір? А ось ще:

  • Образ Мойсея в поемі І. Франка «Мойсей»
  • Образ Авірона в поемі І. Франка «Мойсей»
  • Образ Датана в поемі І. Франка «Мойсей»
  • Порівняльна характеристика Мойсей біблійного, Мойсея у поемі та І. Франка (за поемою І. Франка «Мойсей»)


  • Це цікаво: