загрузка...

Образ Датана в поемі І. Франка «Мойсей»

Головна / Твори з української літератури / Франко І. / Образ Датана в поемі І. Франка «Мойсей»


Образи Датана і Авірона в поемі «Мойсей» мають важливе значення, вони використані для того, щоб показати протистояння між Мойсеєм та лжепророками, які намагаються відвернути провідника народу від поставленої мети. Оскільки поема має національне підґрунтя, варто сказати, що в образах Авірона та Датана поет зображує зрадників революційного руху. Їхні демагогічні заяви заважають народу йти до своєї мети, долаючи перешкоди, що зустрічаються на нелегкому шляху до незалежності.

Відзначимо, що образи лжепророків розкриваються переважно в монологах. Центральною фігурою є Датан, який виражає крайнє негативне ставлення до народного пророка Мойсея. Він говорить йому: «Дарма грозиш, пророчиш!». Говорить він і про навчання в єгипетській школі, вважає, що Мойсей «хоче кайдани кувати» для ізраїльтян, пов’язує це з походженням пророка, який мусив померти зразу після народження («тільки ти перекинчик упав фараону під ноги»). Кожна фраза Датана сповнена ненависті до проводиря народу. Говоритьcя про людей, які загинули на важкому шляху в пустелі, епізодично згадано про історію народу та сім колін Ізраїлевих. Подається характеристика ізраїльтян: «дух хоробрий упав, мов нелітня дитина».

Це засвідчують і порівняння: «ти ведеш нас, як до вовчої ями», «повів, мов ту глупу отару». Негативне ставлення підкреслюється за допомогою рефрену: «Признавайся...», повторюються декілька раз. Звучать риторичні питання. Датан звертається до народу з лозунгом: «За каміння!», щоб всі інші «кров’ю не сквернили руки».

Автор показує, що треба бути завбачливими, щоб не піддатися впливу ошуканців та дурнів. Мойсей не витримав випробування часом, ним оволоділи страх та зневір’я, тому не зміг відчути радість великої перемоги. Любов Мойсея до свого народу зображена з великою симпатією. З’являється Єгошуа, який доведе їзраїльтян до бажаної мети, це другий провідник народу. Укінці твору народ закидає камінням Авірона і Датана, таким чином, автор підкреслює, що зло обов’язково повертається.

Народ виступає творцем історії, тому важливим є етап, на якому він виборює власну незалежність. Франко розумів, як важливо, щоб українська держава стала незалежною. На сьогодні проблеми, які піднімає у творі Іван Якович, не втрачають актуальності. Важливо до кінця вірити у незалежність рідної держави, у її сили, у її народ, тільки тоді можна досягти бажаної мети.

Сподобався шкільний твір? А ось ще:

  • Образ Мойсея в поемі І. Франка «Мойсей»
  • Образ Єгошуа в поемі І. Франка «Мойсей»
  • Образ Авірона в поемі І. Франка «Мойсей»
  • Порівняльна характеристика Мойсей біблійного, Мойсея у поемі та І. Франка (за поемою І. Франка «Мойсей»)


  • Це цікаво: