загрузка...

Навіщо Мойсей розповів казку про обрання короля серед дерев? (за поемою І. Франка «Мойсей»)

Головна / Твори з української літератури / Франко І. / Навіщо Мойсей розповів казку про обрання короля серед дерев? (за поемою І. Франка «Мойсей»)


Одним із ключових розділів поеми є четвертий розділ, у якому йдеться про обрання деревами короля. Автор вводить в текст вставну новелу з метою показати, як важливо для народу мати свого вождя, як треба цінувати того, хто бореться за свободу для власної нації.

Усі дерева відмовляють від ролі ватажка, це і пальма, і ліванський кедр, і береза, і рожа. Єдиним, хто не побоявся взяти на себе цю важливу місію, є терен. Говориться про те, що саме він буде пристанищем звіру і птаху, робитиме все можливе для покращення життя свого народу.

Дерева прагнуть обрати короля, який стане для них і надією, і підтримкою, і опорою, покаже їм дорогу і буде мати з ними одну спільну мету, на яку й будуть спрямовані основні зусилля. Але виявляється знайти такого не так і просто.

Кедр не захотів стати королем, аргументуючи це тим, що йому потрібно буде змінювати звичне місце – гори і скали. Покинути для нього місце під сонцем означає втратити свободу, а відмовитися від цього заради власного народу він не готовий. У словах кедра проявляється зухвалість та пихатість: він вважає, що всенародне визнання йому не потрібне і уже вважає себе королем та окрасою Лівану.

Пальма говорить про те, що не для неї головне цвіт та краса, а царювати і наводити лад – це не її діло. Береза дуже тужлива, рожа і так для всіх гожа, а дуб дуже самозакоханий. Тому всі ці дерева не підходять на роль короля, вони відмовляються від такої важливої місії, бо не готові до активної боротьби заради когось іншого.

Тому дерева вирішили звернутися до терену, благали його стати королем. Терен відповідає, що без вагань візьми на себе таку відповідальність, і хоч самому не треба буде боронити свій народ до останнього. Він зможе поєднати мужність і красу, тож буде прикрашати стежки молочними квітками, рятуючи від небезпек свій народ, буде гинути на шляху. Терен готовий пожертвувати власними інтересами заради своєї нації, навіть якщо це буде дуже дорогою ціною.

Головне те, що ця невелика сюжетна казка має дуже вагоме значення для всього твору. У ній сконцентрована основна ідея твору, яку автор намагається подати в алегоричній формі: народ має сам обирати собі вождя, а він, у свою чергу, має основним завданням служити вірно своїй нації.

В образі терену автор бачить пророка Мойсея, який нехтує власними інтересами заради того, щоб досягти бажаної спільної мети. Проте, на жаль, пророк за крок до перемоги відмовляється від активної боротьби. Душевні сумніви і бунт народу не залишають його байдужим, тому Мойсей іде з табору. Прагнення до останнього відстоювати своє думку не менш важливо, ніж сама ідея, якою б геніальною вона б не була, і нехтування інтересами заради справи.

Новела-казка є дуже важливою для розуміння основної думки поеми, автор прагне показати, як важко вибрати достойного лідера і яким він має бути. Саме такий ватажок і провідник потрібен єврейському народові, саме він потрібен і українцям. Франко намагається акцентувати на тому, що ця проблема є вічною і завжди, за будь-яких умов, актуальна.

Сподобався шкільний твір? А ось ще:

  • Аналіз промови Мойсея (IV розділ) в поемі І. Франка «Мойсей»
  • У чому основний конфлікт між Мойсеєм і «лихим демоном громади» Датаном?
  • Зіставлення прологу і епілогу поеми І. Франка «Мойсей»
  • Актуальність поеми І. Франка «Мойсей» в наш час

  • загрузка...

    Це цікаво: