загрузка...

Біблійна основа поеми І. Франка «Мойсей»

Головна / Твори з української літератури / Франко І. / Біблійна основа поеми І. Франка «Мойсей»


«Мойсей» – вершинний твір І. Франка, що вирізняється з-поміж інших класичних творів своєю глибокою філософічністю. У поемі, написаній в 1905 році, йдеться про взаємини народу та пророка, не признаного ним. Потужним є ще й національний струмінь, адже під ізраїльським народом мається на увазі український народ. У поемі зміщені певні ідейні акценти, увага переноситься на конфлікт народу та вождя, детально зображуються внутрішні переживання Мойсея, змальовуються його думки, розповідається про його сумніви.

В основі твору лежить біблійна легенда про єврейського пророка Мойсея з Другої книги Вихід. У ній розповідається про народження майбутнього пророка в рабстві, про його життя в царському палаці. Мойсей постає в декількох основних іпостасях: спочатку він вбивця і вигнанець, потім – пастух, що отримує Боже одкровення. Біблія чітко і послідовно подає всі етапи його життя, Франко обирає лише момент, пов'язаний з пошуками обітованої землі. У поемі розвивається думка про те, що Мойсей – пророк, не признаний своїм народом, на цьому робиться основний акцент.

Події з життя пророка подаються не в хронологічній послідовності, натомість Біблія строго дотримується її. У ній докладно викладено життєпис Мойсея від його народження і до самої смерті. Момент смерті пророка в поемі досить трагічний: проводир ізраїльтян так і не побачить обітованої землі, досягнення якої було метою його життя. Всього кілька днів залишилося до здійснення мрії, але, на жаль, цьому завадили внутрішні сумніви. Мойсей не зміг витримати впливу лжепророків Датана і Авірона, демона пустелі Азазеля та стихійного натовпу. Автор не виправдовує свого героя, але й не засуджує, його доля і так занадто трагічна.

Мотивація смерті пророка у поемі відходить від біблійної. У Старозавітньому П’ятикнижжі смерть трактується як Божа кара, яка спіткала весь ізраїльський народ. Ніхто зі старшого покоління євреїв не зможе перейти Йордан, усі помруть в Синайській пустелі. Покарання для Мойсея було таким: він побачив обітовану землю, але так і не зміг у неї ввійти. У Франка картина смерті пророка взагалі винесена поза сюжет, основна причина такого трагічного фіналу – нерозуміння Мойсея своїм народом.

Таким чином, за основу поеми було взяти Старозавітню книгу Вихід, в якій докладно в хронологічній послідовності описано життя Мойсея. Автор бере для своєї поеми лише останні епізоди цієї книги, адже не ставить за мету зобразити повноту всіх подій, що тоді відбувалися. Важливим є паралелізація долі їзраїльського та українського народів.

Франко трансформує біблійний сюжет відповідно до основної ідеї твору – показати, що сила народу в його проводирі. Доки у нас не буде пророка, доти ми не зможемо стати сильною та міцною державою. Народ має зуміти обрати саме такого цілеспрямованого та мудрого керівника, який буде враховувати народні інтереси. Твір навчає нас ніколи не здаватися та впевнено крокувати до світлої мети. Віримо в те, що все буде якнайкраще!

Сподобався шкільний твір? А ось ще:

  • Аналіз монологу Мойсея й Азазеля (за поемою І. Франка «Мойсей»)
  • Композиційне й ідейне значення прологу до поеми І. Франка «Мойсей»
  • Які слова сказав би Мойсей сьогоднішнім українцям? (за поемою І. Франка «Мойсей»)
  • Крилаті вісловлювання в поемі І. Франка «Мойсей»

  • загрузка...

    Це цікаво: