загрузка...

Аналіз вірша І. Франка «Каменярі»

Головна / Твори з української літератури / Франко І. / Аналіз вірша І. Франка «Каменярі»


Програмовим є вірш Івана Франка «Каменярі», написаний поетом у 1878 році, уперше надрукований в альманасі «Дзвін». Це поезія, яка демонструє силу духу українського народу, невимовне бажання суспільства визволитися з пут несвободи будь-якою ціною.

Недарма вірш часто називають поемою, поезія написана шестистопним ямбом, такий віршовий розмір якнайкраще підходить героїчному за пафосом творові. Вона звучить патетично, піднесено, динамічно, це можливо завдяки особливій ритміко-інтонаційній побудові твору та художнім засобам виразності.

Спочатку автор акцентує увагу на тому, що все, про що далі йтиме мова, було побачене ним у сні, а значить, зображені картини в певній мірі є витвором уяви самого автора. Форма сну була використана у сатиричній поемі Т. Г. Шевченко «Сон».

Франко окреслює рідну землю як «безмірну, пусту і дику площину». Зразу ж подається коротка характеристика людей, які тут проживають. Вони знеможені, втомлені, але з великою любов’ю в серці.

Автор не відділяє себе від суспільства: «а далі тисячі таких самих, як я». При змалюванні життя простого українського народу використано гіперболізацію, (друга та четверта строфи). Гіпербола нагнітається багатосполучниковістю (повторюваний сполучник і), що додає тексту особливої ритміки та динаміки.

Центральним образом поезії є каменярі, це люди, які мають розбити кам’яні брили і звільнитися від кайданів несвободи. Символічно звучить голос, що закликає суспільство до дії: «Лупайте сю скалу!». Автор вірить, що ніхто не зможе зупинити каменярів: ні спрага, ні голод, бо вони знають, наскільки це важливо для української держави, не відступлять ні на крок від своєї заповітної мети.

І. Франко акцентує увагу, що така відданість справі виникає тільки з великої любові до рідної держави («горить любові жар»). Каменярі мають могутню силу, яка не дає їм звернути з обраного шляху. Добувати незалежність «пядь за пяддю» – важкий труд, вони усвідомлюють це. Незважаючи на важкий шлях здобуття незалежності, каменярі не прагнуть винагороди і слави, бо розуміють, що так швидко досягти успіху неможливо, але щиро вірять, що їхню справу буде продовжено. Автор характеризує плідну працю суспільства на благо держави як «кривавий труд», де незалежність виборюється «власною кров’ю та кістками».

Останні три строфи позначені піднесеністю, автор вірить у те, що такі жертви не будуть даремними. Автор указує на наполегливість українського народу у досягненні мети, ніщо не зможе зупинити його:

Та сльози, анi жаль, нi бiль пекучий тiла,
Анi прокляття нас не вiдтягли вiд дiла.

Оскільки питання української незалежності знову актуальне, поезія Франка є дуже значимою для нас. У ній ми можемо знайти відповіді на різні питання: як треба боротися за самостійність, як підняти бойовий дух, що треба робити задля досягнення такої мети. Завдяки творам Великого Каменяра зростала віра і витримка духу українців, вірю, що слова поета будуть зрозумілі і сучасному поколінню.

Сподобався шкільний твір? А ось ще:

  • Аналіз вірша І. Франка «Гримить! Благодатна пора наступає…»
  • Аналіз вірша І. Франка «Розвивайся ти, високий дубе…»
  • Аналіз вірша І. Франка «Безмежнеє поле…»
  • Аналіз вірша І. Франка «Червона калино, чого в лузі гнешся?..»


  • Це цікаво: