загрузка...

Аналіз вірша І. Франка «Гримить! Благодатна пора наступає…»

Головна / Твори з української літератури / Франко І. / Аналіз вірша І. Франка «Гримить! Благодатна пора наступає…»


Недарма Івана Франка називають Великим революціонером, адже в більшості його поезій втілено саме революційні ідеї, сконцентровано національний бойовий дух. Всі пам’ятають програмовий вірш «Гімн», не винятком є і цикл «Веснянки», який демонструє саме революційні погляди письменника. У ньому розповідається про соціальні зміни в суспільстві, які відчуваються з приходом весни. Детальніше розглянемо на прикладі поезії «Гримить! Благодатна пора наступає…».

На думку автора, саме природа виступає каталізатором соціального життя, можна говорити про своєрідне олюднення, персоніфікацію природного середовища. Франко щиро вірить, що з приходом весни наступить і новий етап соціального життя. Використано порівняння: «людськість, мов красна весна, обновить». Вірш звучить як своєрідна метафора зародження нового життя. Все старе, яке має відійти, у автора асоціюється з хмарами («тінями будучини»). Для того, щоб показати зв'язок суспільних та природних змін, автор вдається до паралелізму. Цей художній засіб пронизує всю поезію.

Для підсилення ефекту використовується повторюваний сполучник і, що створюю певну градацію: «і вітер над нею гуляє, і з заходу темна хмара летить». За допомогою такого засобу автор ніби наближає зміни в часі, вказуючи на послідовність подій, які неодмінно приведуть суспільство до нового життя. Оновлення автор сприймає як благодатну хвилину.

Щоб показати масштаби таких змін і їхнє вагоме значення для суспільства, Франко використовує гіперболу: «мільйони чекають щасливої зміни». Акцентується увагу на готовності людей до нового життя. Спрагла земля, що чекає зливи – метафора суспільства, яке вже зачекалося революції і потребує негайного оновлення. Оксюморонно звучить фраза «розкішная дрож пронимає», вказано на активність народу, його ініціативність в процесі оновлення.

Вірш складається з двох строф, але окремо виділено в рядок слово «Гримить!». Це необхідно, перш за все, щоб акцентувати увагу на тому, що зміни вже близько, вони уже розпочалися. Така структура вірша допомагає правильно інтонувати поезію, розставити акценти. І кожен читач розуміє, що цей рефрен використано з метою посилення емоційного ефекту. Він додає твору революційного звучання.

Завдяки яскравим метафорам, епітетам, порівнянням поезія, структурі, римам і ритмотворенню твору досягається особливий ефект. Слова звучать красиво і рішуче. Великий революціонер говорить про справи, які стосуються всіх і кожного. Ось такий він, цей вірш «Гримить!».

Поезія Івана Яковича Франка актуальна і сьогодні, адже наше суспільство знову потребує оновлення, «приходу весни». Ми повинні робити все для того, щоб прискорити зміни на краще, кожен має докладати максимум зусиль. Тільки спільною працею можна досягти успіху в цьому. Тоді ми зможемо знову твердо стояти на ногах, а наша держава буде процвітати. Починайте оновлення з себе, і суспільство почне змінюватися на краще. Будьте сміливими і рішучими!

Сподобався шкільний твір? А ось ще:

  • Аналіз вірша І. Франка «Розвивайся ти, високий дубе…»
  • Аналіз вірша І. Франка «Каменярі»
  • Аналіз вірша І. Франка «Безмежнеє поле…»
  • Аналіз вірша І. Франка «Червона калино, чого в лузі гнешся?..»


  • Це цікаво: