загрузка...

Аналіз промови Мойсея (IV розділ) в поемі І. Франка «Мойсей»

Головна / Твори з української літератури / Франко І. / Аналіз промови Мойсея (IV розділ) в поемі І. Франка «Мойсей»


Філософська поема «Мойсей» розкриває перед нами проблему вождя і народу, говорить про те, що той, хто спрямовує народ, має бути чесним та відданим справі, при цьому варто не звертати уваги на дрібниці і впевнено крокувати до бажаної мети. У творі йдеться про 40-літні блукання євреїв в пустелі, які мали звільнитися від рабської єгипетської неволі. Трагічна доля пророка в нелегкі часи стає основною темою твору, на жаль, проблема вирішується саме в такому ключі, а може, не вирішується?

Промова Мойсея виявляє сильного і могутнього вождя, який не буде зраджувати своїм принципам, відстоює їх до кінця. Пророк акцентує увагу на тому, що в його уста вложено слово самого Єгови. Мойсей називає євреїв поколінням сліпців, їм варто боятися Бога, не можна гнівити його. Тобто пророк говорить, що діло, яке ним розпочато, було облагороджене вищими силами.

Мойсей виступає проти рабської покори, проти комфорту і злиденного життя, він говорить, що для того, щоб отримати краще, треба перетерпіти скрутні часи. Бунт, який виник в таборі, для пророка незрозумілий, він хоче заспокоїти народ і відновити його довіру до себе. Для пророка підтримка народу, відчуття зв’язку з ним є найголовнішими. Відчуваючи неспроможність переконати євреїв у своїй правоті, він вирішує покинути табір, таким є вибір пророка євреїв.

У промові Мойсей прагне розповісти про всі свої душевні болі, він просить розуміння та взаємодопомоги, бо відчуває, що без цього він далі не зможе виконувати свою справу.

Цікавим є стилістичне оформлення монологу, це своєрідний заклик до боротьби, який має допомогти народу прийняти правильне рішення. Звучить багато риторичних запитань, проте часто вони свідчать про деяку невпевненість та вагання Мойсея. Промова є дуже емоційною, риторично цей твір побудований в формі своєрідного діалогу. Пророку не потрібно знати відповідей, народ має розуміти його без слів. Використано біблійні образи-символи, епітети та порівняння, мова лаконічна та експресивна.

На жаль, Мойсей не зміг реалізувати своє мету, акцентовано увагу на його трагічній смерті. Автор прагне показати переживання, відчуття, душевне сум’яття головного персонажа. Справу Мойсея продовжує енергійний та відчайдушний ватажок Єгошуа, він не боїться перешкод, які можуть зустрітися на шляху, тому досягає своєї цілі.

У творі говориться про те, що духовне поневолення народу набагато страшніше за фізичне рабство. Поема має дуже важливе значення для нас сьогодні, оскільки проблема несвободи народу завжди була актуальною для українців. Промова Мойсея в цьому плані є ключовою, оскільки допомагає зрозуміти необхідність виходу з-під гніту. Пророк говорить про те, що його хвилює, про ті нагальні проблеми, які його тривожать, і пропонує спосіб їх вирішення. Думаю, що кожен має прислухатися до цієї промови, бо в ній є дуже розумні думки щодо того, як досягти незалежності і що саме заважає це зробити. Варто бути сильним духом і вірним своїм ідеям, тільки так можна отримати те, що хочеш.

Сподобався шкільний твір? А ось ще:

  • Навіщо Мойсей розповів казку про обрання короля серед дерев? (за поемою І. Франка «Мойсей»)
  • У чому основний конфлікт між Мойсеєм і «лихим демоном громади» Датаном?
  • Зіставлення прологу і епілогу поеми І. Франка «Мойсей»
  • Актуальність поеми І. Франка «Мойсей» в наш час

  • загрузка...

    Це цікаво: