загрузка...

«Україна в огні» - твір про трагедію українського народу (ІІ варіант)

Головна / Твори з української літератури / Довженко О. / «Україна в огні» - твір про трагедію українського народу (ІІ варіант)


Мабуть, немає жодної української родини, якої б не торкнулася проблема війни. Не обійшло це лихо й Олександра Довженка. На довго закарбувалася в мою пам'ять фраза із «Щоденника» талановитого митця і людини з великої літери: «Україну знає той, хто був на її пожарах». Він — був... Можливо, саме цьому відтворив усю правду війни у кіноповісті «Україна в огні».

У кіноповісті письменник звертається до найтрагічніших сторінок із історії Великої Вітчизняної війни — до її початку та відступу радянських військ на схід. Цей твір є своєрідним літописом про найтяжчі, найгрізніші дні початку війни.

У центрі твору — трагічна доля хліборобської родини Лавріна Запорожця, що уособлює долю всього українського народу, зганьбленого, розтоптаного ворогом.

Письменник розповідає про той жахливий час, коли під тиском ворога війська захисників не просто відступають — тікають, залишаючи на поталу непідготовлених беззбройних людей. Автор показує Україну в цей час у символічному образі Олесі, яка стоїть на роздоріжжі подій із своїм розпачем і горем. Що чекає її?

Символічним у повісті є образ Христі Чепурної. У ньому автор узагальнив трагедію українського народу, що був кинутий на поталу фашистам, переніс усі найтяжчі випробування, масове фізичне нищення, вивезення до Німеччини на примусові роботи. На жаль, багатьох з тих, хто повернувся, на Батьківщині було названо зрадниками й засуджено.

Є щось символічне і в обірваній мирній пісні Запорожців, яку вони вже неповним сімейним складом доспівають лише після війни. Показує письменник і розтерзане фашистами село під час окупації, що дає повне уявлення про муки всієї України.

Читача приголомшує жахливий трагізм становища простого люду під час окупації: «Жінки кидались під поїзд, який, не зупиняючись, йшов своєю ходою», «німці клали в ряд і розстрілювали цілі родини, підпалювали хати», «вже не було кому ні плакати, ні проклинати...»

Олександр Довженко не був сталінською маріонеткою, тому його твір пронизаний багатогранністю, він висвітлює і реальні вчинки компартійних діячів, які залишали напризволяще український люд. Змальовуючи початок війни, письменник показує пекло подій, які з волі Сталіна і Гітлера розгорнулися в Україні. Осмислюючи трагічні колізії воєнної дійсності, Довженко критикує антигуманні помилки передвоєнного часу.

Засуджуючи війну, Олександр Довженко неодноразово виявляв свій великий гнів до загарбників, осмислював дух непокори всього українського народу. У творі утверджується висока ідея невмирущості української нації, високої моралі українців. Твір Довженка є своєрідним меморіалом українському народу.

Сподобався шкільний твір? А ось ще:

  • «Україна в огні» - твір про трагедію українського народу (І варіант)
  • «Щоденник» О. Довженко - документ доби (І варіант)
  • «Щоденник» О. Довженко - документ доби (ІІ варіант)

  • загрузка...

    Це цікаво: